DÜZENLİ ÇEVRELER İÇİN

PEYZAJ

Türkiye başta olmak üzere tüm dünyada sunduğumuz yosun peyzaj tasarım hizmetimiz hakkında bilgi almak için aşağı kaydırın.

Neden Peyzaj Tasarımı?

Peyzaj tasarımları özellikle estetik ve dekoratif özellikleri dikkate alındığı için yaptırılmaktadır. Çarpıcı ve işlevsel bir bahçe yaptırmayı, hemen hemen herkes ister. Bununla birlikte özellikle kurumsal firmaların ve kamu kuruluşlarının bu tasarımlara çok daha fazla ihtiyacı vardır. Markanızın kültürünü ve kimliğini bu tasarımlar sayesinde yaratmak çok daha kolay olacaktır. Bitkilerin yanı sıra, markanızın sloganını, logosunu bahçeye ustalıkla işleme imkânınız vardır.

Peyzaj Değer Katar

Peyzaj; restoran, alışveriş merkezi, otel gibi işletmeler açısından da oldukça değerlidir. Bu tip bir düzenleme markanızın değerini ve kültürünü yansıtırken aynı zamanda ziyaretçilere dinlenebilecekleri, doğa özlemini bir nebzede olsa karşılayabilecekleri bir alan sunmaktadır. Ekolojik peyzaj tasarımı sayesinde, insanların daha mutlu olduklarını fark edebilirsiniz. Özellikle şehir yaşantısının griliği içerisinde yeşil ve düzenli bir alan insan psikolojisine olumlu etkiler barındıracaktır.

Daha İyi Hissettirir

Hastane gibi ortamlarda, hastaların kendilerini çok daha iyi hissetmelerini sağlayacaktır. Konut bahçelerinde yapılan peyzaj ise kişiliğinizi yansıtabilir ve envaı çeşit kuş için ortam sağlayabilir. Böylesi bir bahçede çok keyifli zamanlar geçirebilirsiniz. Bu tasarımlar estetik amaçlarının yanı sıra çevrenin korunması, enerjinin tasarrufu ve su yönetimi gibi konuları da kapsamaktadır. Su tasarrufu sağlayabileceğiniz peyzajları tamamen sürdürülebilir ve ekolojik hale getirmek de mümkündür. Bu sayede görsel bir şölenin yanı sıra iklim kriziyle mücadele konusunda da adımlar atabilirsiniz.

Peyzaj Nedir?

Peyzaj tasarımı; genel olarak estetik görünümüyle ön plana çıkan, işlev ve bakım süreciyle de ön plana çıkan bir bahçede yapılan düzenlemelerin tamamına verilen isimdir. Esasen doğal öğeleri bir araya getirmek ve insanlara hoş görünen bir alan yaratmakla ilgili olan peyzaj tasarımında, alanın kullanım amacı ve kullanım kolaylığı da önem arz eden konular arasındadır. Estetik bir bahçe yaratmak adına renkler, desenler, çizgiler, ölçeklendirme ve dokunun dikkate alınması gerekir.

Birçok alanda peyzaj tasarımı yapılabilmektedir. Konut bahçeleri, yol kenarları, parklar, bahçeler, yeşil alanlar hatta duvarlar… Canlı bitkilerin yoğun olarak kullanıldığı bir düzenlemede çiçekler ve ağaçların önemli bir rolü vardır. Son yıllarda peyzaj düzenlemelerinde en çok kullanılan öğelerden biri de dikey bahçelerdir. İklimsel özellikler dikkate alınarak tasarlanan ortamlar, dört mevsim boyunca hoş bir görüntü sergilerler.

Peyzaj Hizmetlerimiz

Silvanus güvencesiyle projenize uygun tasarımlar ve anahtar teslim danışmanlık hizmetimizden yararlanmak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

 • Bitkilendirme Uygulamaları
 • İç Mekan Bitkilendirme
 • Dikey Bahçe Uygulamaları
 • Rulo Çim ve Çim Tesisi Uygulamaları
 • Otomatik Sulaması Sistemleri
 • Altyapı ve Drenaj Sistemleri
 • Biyolojik Gölet Uyggulamaları
 • Şelaleler ve Su Perdeleri
 • Decking Uygulamaları
 • Süs Havuzları, Kapalı Açık Yüzme Havuzları, Özel Formlu Çeşmeler
 • Beton Parke Taşı Uygulamaları
 • Çit ve Duvar Sistemleri
 • Asfalt ve Baskı Sistemleri
 • Aydınlatma Sistemleri
 • Greenwall Uygulamaları
 • EPDM Kaplamaları(Kauçuk Döşeme)
 • Çatı Bahçeleri Uygulamaları(Teras Bahçeler)
 • Sert Zemin Kaplama Uygulamaları(Andezit, Bazalt, Granit Kaplama)
 • Japon, Zen ve Fengshui Dizayn Bahçeler
 • Bitki Heykelleri
 • Park Elemanları, Jimnastik Elemanları, Çocuk Oyun Elemanları
 • Gergi Sistemleri & Kamelyalar
 • Özel Kulübeler
 • Özel Tasarım Kafesler
 • Evcil Hayvan Parkurları
 • Budama, İlaçlama, Gübreleme, Kuru Toplama ve Çim Kesimi

Peyzaj Tasarımı Nasıl Yapılmalıdır?

Peyzaj tasarımı yapımı oldukça karmaşık bir süreci içermektedir. Bunun bir sanat olduğunu baştan söylemek gerekir. Uzman kişiler tarafından yapıldığında çok daha başarılı bir ortam yaratmak mümkündür. Eğer peyzajınızla insanları etkilemek istiyorsanız dikkat edilmesi gereken bazı faktörler vardır. Bu faktörlerin başında renkler gelmektedir. Renkler, peyzajı başarılı ve çekici kılan en önemli özelliklerden biridir. Renk seçimini dilediğiniz gibi yapmak mümkündür. Fakat bu noktada yol boyu renkli bir ortam istiyorsanız, çok yıllık bitkilerin mutlaka tercih edilmesi gerekir. Renkleri gruplamak da doğal estetik açısından önemli bir diğer konudur. Ağaçlar ve çiçeklerin dengeli bir biçimde renk ahengi yaratması gerekir.

Peyzaj Tasarımı ve Biçim İlişkisi

Bir diğer konu ise peyzajın biçimidir. Biçim, ortamın nasıl algılanacağıyla ilgili önemli bir konudur. Biçim konusu çiçeklerin boyundan, çim alanlarına, taşların kullanımından simetriye kadar hemen hemen her konuyu içerir. Çizgi ve ölçeklendirme de peyzaj tasarımında dikkat edilmesi gereken diğer konulardır. Peyzaja konu alanın boyutları, bitki ve ışık arasındaki ilişkinin belirlenmesi açısından önemlidir. Dar bir alanda özellikle dikey bahçeler ve yosun duvarların kullanımı fayda sağlayacaktır. Geniş bahçelerde de dikey bahçelerin kullanılması alanın şehirden ayrı bir yermiş gibi görünmesine imkân tanıyacaktır. Son olarak bitkilerin dokusuna dikkat edilmeli, bütünlük duygusu verecek şekilde tasarımlar oluşturulmalıdır. Peyzaj tasarımı eğitimli, uzman kişilerce yapıldıklarında daha uzun ömürlü olacakları gibi estetik açıdan da çok daha fazla başarı sağlayacaktır. Bu tasarımlar bitkilerin yanı sıra çevre düzenlemesi, aydınlatma ve sulama gibi sistemlerin düzenlenmesini de içerirler.

Tasarımda Dikey Bahçe Kullanımı

Peyzaj tasarımlarında birçok farklı tarz ve yapı kullanılabilir. Bunlardan öne çıkan bir tanesi de dikey bahçelerdir. Dikey bahçeler sayesinde, özellikle dar alanlarda peyzajlar çok daha başarılı bir görünüm elde eder. Çok farklı renklerde ve çeşitlerdeki bitkilerle duvarlara yapılacak olan bahçeler, şehirden tamamen kopmuş olma hissi verebilir. Bu bahçelerin üzerine dilenen her türlü şekil, desen, yazı ve logo da yapılabilmektedir. Bu durum özellikle firmalar açısından önem arz etmektedir. Yine belediye gibi kamu kurum ve kuruluşları için yapılan peyzajlardaki dikey bahçelerde de bunun birçok örneğini görebilirsiniz. Dikey bahçeler sayesinde peyzaj tasarımları çok daha başarılı bir görünüme kavuşacaktır. Bakım zahmetlerinin yok denecek kadar az olması, dikey alanlarda yaratılan bahçelerin peyzajın bir unsuru olarak daha fazla kullanılmasına neden olmaktadır. Aynı zamanda yosun duvarlar da bu peyzajlara giderek daha fazla dâhil edilen seçeneklerden biridir. Peyzaj tasarımıyla adeta bir cennet bahçesi yaratmak mümkündür. Bitkilerle birlikte, son derece estetik su yollarının yapılması, taşların kullanımı, doğal ve yapay ürünlerin bir araya getirilmesi dilediğiniz gibi bir ortamın oluşturulmasında önemli öğelerdir.

Teklif İsteyin

İletişim formunu doldurarak bizimle bilgilerinizi paylaşın. Uzman ekibimiz sizinle olabildiğince hızlı iletişime geçecek.

Sıkça Sorulan Sorular

Bu tasarımlarda dikkate alınması gereken çok fazla unsur vardır. Bunlardan birincisi alanın yönetimidir. Bunun yanı sıra istekleriniz de tasarımın gerçekleştirilme zamanını etkileyecektir. Genel olarak peyzaj tasarımı, uzun bir süreci kapsar. Bunun temel nedeni, detayların fazla olmasıyla ilgilidir. 

Peyzaj tasarımı için profesyonel bir firmayla iletişime geçtiğinizde ilk olarak tasarım aşaması başlar. Kaç metrelik bir alan olduğu belirlendikten sonra, tasarım açısından ne tip talepleriniz olduğu dinlenir. Bunun ardından uzmanlarca farklı bazı öneriler getirilebilir. İlk tasarımın ortaya çıkması birkaç aylık bir süreci kapsayabilmektedir. Bu süreçte tamamen sizinle birlikte ilerlenmektedir. Tasarımın son şekli verilene kadar, süreçteki tüm bilgiler sizinle paylaşılır. Tasarıma onay vermenizin ardından, planlama süreci başlar. Gerekli tüm malzemelerin toplanmasının ardından ise fiili olarak peyzaj tasarımı işlemine geçilir. Sürecin sürekli olarak kontrollü gitmesi, talep ettiğiniz peyzaja ulaşmanızı sağlayacaktır.Peyzaj tasarımının kaç günde biteceği, taleplerinizle ve alanın genişliğiyle doğrudan alakalıdır. Çok karmaşık peyzaj süreçlerini içeren, büyük alanlar daha fazla zaman isteyecektir. Daha basit bir çevre düzenlemesine sahip peyzajlarsa kısa sürelerde yapılabilir.

Peyzaj tasarımına firmalar, kamu kurumları, oteller, alışveriş merkezleri, hastaneler ya da yalnızca çevre düzenlemesi isteyen konut sahipleri başvurabilir. Herkes, rengarenk ve düzenli bir bahçede zaman geçirmenin kendisine mutluluk vereceğini bilir. Bu sebeple peyzaj tasarımı her geçen gün popülaritesi artan uygulamalardan biridir.Peyzaj tasarımı maliyetini belirleyen ise birçok farklı faktör vardır.  Bu faktörlerden ilki ne kadar geniş bir alana sahip olduğunuzdur. Bunun yanı sıra talepleriniz de fiyatların belirlenmesindeki önemli bir konudur. Peyzaj tasarımında binlerce farklı materyalin kullanılabileceğini unutmamalısınız. Sonsuz tasarım özgürlüğü aynı zamanda bütçe açısından da sınırsız bir durumun yaratılmasını sağlamıştır. 

Peyzaj tasarımı maliyetlerini düşünmeden önce ne istediğinize karar vermeniz gerekir. Bunun ardından fiyatlar konusunda gerekli değişiklikleri uzmanlarla birlikte yapmanız çok daha sağlıklı olacaktır. Peyzaj tasarımıyla ilgili ayrıntılı bilgilere ve fiyatlarla ilgili detaylara ulaşmak için bizimle hemen iletişime geçebilirsiniz. Uzmanlarımız, hayal ettiğiniz peyzaj tasarımı konusunda her türlü bilgiyi sizinle paylaşacak, gerekli tüm alternatifleri ve esnek çözüm önerilerini sunacaktır

İnternet sitemizde yer alan iletişim sayfamızda yer alan bilgiler aracılığıyla bize ulaşabilirsiniz. Sizin için 7/24 hizmet veren whatsapp ve mail bilgilerimizi bu sayfada paylaştık.

Evet. Peyzaj sonrası çevre bakımı ve düzenlemesi konusunda bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Peyzaj Tasarımı Örnekleri

Yaptığımız bazı projelere ait peyzaj tasarımı örneklerine ait galerimizi inceleyin. Peyzaj tasarımı örnekleri hakkında ayrıntılı bilgi almak için bizimle şimdi iletişime geçebilirsiniz.

Daha Fazla Bilgiye İhtiyacınız Varsa;

Bizimle Doğrudan İletişim Kurun

Butona tıklayarak doğrudan whatsapp üzerinden bizimle iletişime geçebilirsiniz. Profesyonel destek için size en kısa sürede cevap vereceğiz.

Konuşma başlat
Whatsapp Destek
Merhaba,
Size nasıl yardımcı olabiliriz?